Ma van a Pí szám világnapja. A különleges számnak 1989 óta van hivatalos ünnepe. A megemlékezés Larry Shaw amerikai fizikus ötlete volt. A valós szám első születésnapját Shaw munkahelyén, a San Francisco Exploratorium-ban tartották, ahol az alkalmazottak és a látogatók kört alkottak és gyümölcsös pitét fogyasztottak a Pí tiszteletére (angol szóvicc, a pi kiejtése hasonlít az angol pie-hoz).
A március 14-i dátum egyébként magából a számjegyből fakad, hiszen a megfelelő dátum formátumban írva a mai nap a 3. hónap 14. napja, vagyis 3/14.
Mi is a Pí?
A pí egy matematikában és fizikában használatos valós szám. Az euklideszi geometriában a kör kerületének és és átmérőjének arányaként definiálhatjuk, ami a körök hasonlósága miatt minden körnél azonos. A π (pí) betű a görög perimetrosz, azaz kerület szó rövidítése.
A pí irracionális, azon belül transzcendens szám. (A tizedes jegyek száma végtelen)
Érdekességek a Pí-ről:
-Már i.e. 2000-ben felmerült egy közelítő értéke a számnak az egyiptomi Rhind papiruszon. Ekkor az 3,1605-re becsülték, ami ebben az időben már nagyon pontosnak számított.
-A kínában a Han-dinasztia alatt a pí értékét törvény rögzítette, ők 3,1547-es értékkel számoltak. A hinduk 3,1416-tal számoltak i.e. 500 környékén, a perszák pedig már 16 tizedesjegyig ki tudták számolni.
-ma körülbelül 2,7 trillió (!) tizedesjegyig számolták ki a tudósok a pí számjegyeit.
-1784-ben egy angol matematikus, Shancks 30 évnyi munkáját áldozta a pí szám kiszámítására. 707 számjegyig jutott, de 1944-ben a harminc évnyi munkájáról kiderült: fölösleges volt. A szintén angol Fergusson bebizonyította ugyanis, hogy az 528. tizedestől Shancks-nak hiba csúszott a számításaiba, és innen már végig hibásan számolt tovább.
-Szerencsés véletlen, hogy a pí napján született Albert Einstein is 1879-ben.