Holnap érdemes lesz korán kelni, mert legközelebb csak ükunokáink láthatják a Vénusz-átvonulást. A Vénusz a napkorog jobb felső részén lesz látható.
|
|
Befejezés Kilépés kezdete: 6:37 Esemény vége: 6:55 |
Szerdán hajnalban lesz látható az, amiről már hetek óta cikkezik a sajtó: átvonul a Vénusz a Nap előtt. Ilyen legközelebb csak 2117-ben lesz megfigyelhető, de az hazánk területéről nem is lesz látható.
Balra: a Vénusz így fog átvonulni a Nap előtt. A két égitest között 32x-es lesz a látszólagos méretkülönbség.
Magyarországból a jelenség vége lesz látható, azaz a napkelte pillanatában már javában a csillagunk előtt lesz a bolygó. A keleti országrészben nem sokkal fél öt után kel fel a Nap, a nyugati határon egészen öt óráig várnunk kell majd. Ezt követően nagyjából két óráig lesz megfigyelhető a jelenség.
Soha ne nézzünk közvetlenül a Napba!
A megfigyeléshez csak kifejezetten erre a célra használható szűrőt vagy legalább 13-as erősségű hegesztőüveget használjunk. Érdemes a közvetlen beletekintés helyett a távcsővel való lapra vagy falravetítést választani, így egyszerre többen követhetjük a jelenséget.
Jobbra: holnap 5:43-kor így fog látszódni a Nap a Stellarium csillagászprogram szerint.
Miért látható ilyen ritkán e jelenség?
Az eseménynek 243 éves ismétlődő ciklusa van, mely során két Vénusz-átvonulás 8 évenként ismétlődik, utána viszont 121,5 és 105,5 éves szünet következik. Ennek oka az égi mechanikában keresendő - mondja Jónás Károly észlelőnk, aki amatőr csillagászként is tevékenykedik. A Föld és a Vénusz keringési idejének aránya kifejezhető ugyanis a 8 és a 13 hányadosaként, így 243 földi év pontosan megegyezik 395 vénuszi évvel; azaz 243 évenként a Nap-Föld-Vénusz relatív pozíciója mindig ugyanaz.