HTML

Boksuli-express

Egy kis suli, egy kis szabadidő, egy kis információ, egy kis szórakozás.

Friss topikok

  • Pista Kiss: Mennyibe kerül ?? És hol lehet meg venni ????? (2015.03.03. 08:16) Átlátszó mobiltelefon
  • moby76: fontosnak tartom hogy nem egyszerű a használata mert a szemnek meg kell szokni mert nem ehez szokt... (2013.12.03. 18:37) Egy hasznos találmány! - Lumigrids
  • don Fefinho: Tök jó, csak az első szélévihar szétbarmolja. (2013.05.26. 11:47) Zöld falu
  • don Fefinho: Nem tudom. Látott már valaki terméskövet, amint arrébbfújta a szél? (2013.05.26. 11:45) Furcsa sétáló kövek
  • siskalaszlo: már minden médiumban hirdetik, nem csoda hogy nő a nézettség :) (2013.04.24. 06:14) PSY legújabb klipje elkészült

Linkblog

A pólónk töltheti fel a mobilunkat

2012.07.08. 19:43 boksuli

A „sütőben pirított” póló lehet az alapja annak a futurisztikus ruházatnak, amely energiával látja el a mobiltelefonokat, a táblagépeket és más elektronikus kütyüket.

A Dél-Karolinai Egyetem két mérnökének kutatása kimutatta, hogy a bárhol beszerezhető póló olyan anyaggá alakítható, amely szuperkapacitású kondenzátorként működik, és eltárolja az elektromos töltést - ismertette kutatók eredményeit az Advanced Materials folyóirat.

Hsziao-tung Li, az egyik tervező szerint ezekkel a kondenzátorokkal feltölthetjük a mobiltelefonokhoz hasonló, hordozható elektronikus készülékeket. „Mindennap ruhát viselünk – tette hozzá. – Egy nap pamutpólónk több funkcióval is rendelkezhet.”

Li és kollégája, Li-hung Pao egy helyi boltban vásárolta meg a kísérlethez felhasznált pamutpólót. Ezt követően a ruhát fluoridba áztatták, megszárították, majd megpirították egy sütőben, oxigén nélkül, hogy meggátolják a ruha elégését. A "sütés" ellenére az anyag rugalmas maradt.

Ezt követően megvizsgálták a pólót, és kiderült, hogy a pamutszálak aktivált szénné alakultak, amely hasonlít a víz- és levegőszűrőkben használt karbonhoz. Azt is feltárták, hogy az aktív szén ruhaanyag alapú kondenzátorként tárolhatja el az elektromos töltést. Ez az elektromos komponens a legtöbb készülékben jelen van.

A póló elektromosságtároló képességének javítására a rostokat mangán-oxid egy nanométer vastag rétegével vonták be. A második elemzés feltárta, hogy a mangán-oxiddal fedett rostok hatékonyabb kondenzátorként funkcionálnak, mint a kezelt és pirított pamut magában.

„Így stabil, szuperkapacitású kondenzátor jött létre” – mondja Li. A ruhaanyag alapú kondenzátor több ezerszer képes feltöltődni és lemerülni, miközben teljesítményének csak 5 százalékát veszíti el – fedezték fel. Módszerük a ruházat alapú kondenzátor előállítására olcsó, és nem alkalmaz a környezetre káros vegyületeket – tette hozzá Li.

Li laborja csak egyike annak a számos kutatóállomásnak, ahol olyan, ruhaanyagra épülő elektronikát igyekeznek kifejleszteni, amely hordható készülékekké avanzsálhat. A kutatás olyan kabátujjakhoz és kanapé kéztámaszokhoz vezethet, amelyek elektronikai vezérlőegységekként funkcionálhatnak többek között zenei készülékek vagy termosztátok számára, illetve olyan „okos ruházathoz”, amely figyelemmel követi az emberek egészségi állapotát.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://boksuli.blog.hu/api/trackback/id/tr474636460

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása