HTML

Boksuli-express

Egy kis suli, egy kis szabadidő, egy kis információ, egy kis szórakozás.

Friss topikok

  • Pista Kiss: Mennyibe kerül ?? És hol lehet meg venni ????? (2015.03.03. 08:16) Átlátszó mobiltelefon
  • moby76: fontosnak tartom hogy nem egyszerű a használata mert a szemnek meg kell szokni mert nem ehez szokt... (2013.12.03. 18:37) Egy hasznos találmány! - Lumigrids
  • don Fefinho: Tök jó, csak az első szélévihar szétbarmolja. (2013.05.26. 11:47) Zöld falu
  • don Fefinho: Nem tudom. Látott már valaki terméskövet, amint arrébbfújta a szél? (2013.05.26. 11:45) Furcsa sétáló kövek
  • siskalaszlo: már minden médiumban hirdetik, nem csoda hogy nő a nézettség :) (2013.04.24. 06:14) PSY legújabb klipje elkészült

Linkblog

Gyémánt borítja egy bolygó felszínét

2012.10.12. 19:20 boksuli

Egy eddig is ismert kőzetbolygóról kiderült, hogy alapjaiban más kémia működik rajta, mint amilyen a Földön. A bolygó tömegének egyharmadát gyémánt adhatja.

A még 2004-ben felfedezett Naprendszeren kívüli bolygó, az 55 Cancri e egy Naphoz hasonló csillag körül kering, a Földtől 40 fényévnyire. Keringési ideje mindössze 18 óra. Átmérője kétszer nagyobb a Földénél, de tömege a Földének nyolcszorosa. Felszíni hőmérséklete 2100 Celsius-fok.

Átmérője és tömege alapján az 55 Cancri e egy "szuperföld", azaz az exobolygók azon csoportjába tartozik, amelyek már nem sokkal nagyobbak a Földnél, és szilárd felszínük van.

Forrás: NASA/JPL-Caltech

A Yale Egyetem kutatói most arról számolnak be az Astrophysical Journal Letters című csillagászati szaklapban, hogy - a bolygó csillagának (55 Cancri) összetételét is figyelembe véve - az 55 Cancri e főleg szénből állhat, amely grafit és gyémánt fomájában van jelen a felszínen is. A gyémánt akár a bolygó tömegének egyharmadát adhatja. Emellett főképp vas, szilícium-karbid és szilikátok építhetik fel.

A kutatók szerint először vizsgálhatunk részletesen egy olyan kőzetbolygót, amelynek kémiai viszonyai alapjaiban különböznek a Földétől. A Föld belseje oxigénben gazdag, és nagyon kevés szenet tartalmaz (bolygónk tömegének kevesebb mint egy ezreléke szén).

Sajátos összetétele miatt egészen más lehetett az 55 Cancri e fejlődése, és a földitől egészen eltérő lemeztektonika működhet rajta, bizarr vulkanizmussal és hegységképződéssel.

Az 55Cancri csillag körül további négy bolygót ismernek a csillagászok.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://boksuli.blog.hu/api/trackback/id/tr604845150

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása