HTML

Boksuli-express

Egy kis suli, egy kis szabadidő, egy kis információ, egy kis szórakozás.

Friss topikok

  • Pista Kiss: Mennyibe kerül ?? És hol lehet meg venni ????? (2015.03.03. 08:16) Átlátszó mobiltelefon
  • moby76: fontosnak tartom hogy nem egyszerű a használata mert a szemnek meg kell szokni mert nem ehez szokt... (2013.12.03. 18:37) Egy hasznos találmány! - Lumigrids
  • don Fefinho: Tök jó, csak az első szélévihar szétbarmolja. (2013.05.26. 11:47) Zöld falu
  • don Fefinho: Nem tudom. Látott már valaki terméskövet, amint arrébbfújta a szél? (2013.05.26. 11:45) Furcsa sétáló kövek
  • siskalaszlo: már minden médiumban hirdetik, nem csoda hogy nő a nézettség :) (2013.04.24. 06:14) PSY legújabb klipje elkészült

Linkblog

Hullócsillagos éjszakák jönnek

2012.12.11. 20:45 boksuli

Akár percenként láthatunk hullócsillagot csütörtökről péntekre virradó éjszaka, amikor a Geminida-meteorraj eléri maximumát. Az időjárás és a holdfázis várhatóan kedvezni fog a megfigyelőknek, de nagyon fel kell öltözni.

"Aki a hidegben kibír félórát vagy egy órát, biztos, hogy sok szép meteort fog látni" - mondta Sárneczky Krisztián, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára. A december közepén "menetrend szerint" érkező Geminida-meteorraj idén december 13-án, csütörtökön késő este, éjszaka éri el maximumát, de már szerda éjjel (szerdáról csütörtökre) is látványos lesz a jelenség. A csillagász elmondta, hogy a legaktívabb időszakban egy ember átlagosan percenként-kétpercenként láthat egy meteort, ha kellően sötét helyről figyeli az égboltot, és derült az ég.

Az időjárás várhatóan kedvezni fog a megfigyelőknek, az előrejelzések szerint ugyanis felhőtlen lesz az égbolt. Idén a Hold sem fogja elnyomni a hullócsillagok fényét, mert újhold lesz.

Sárneczky elmondta, hogy 13-án (csütörtökön) késő este, illetve éjfél körül lehet majd a legjobban látni a meteorokat, akkor lesz a legmagasabban a Geminindák radiánsa, vagyis az az égterület, ahonnan a meteorok látszólag érkeznek. A radiáns a Gemini csillagképben található, amely a téli éjszakákon látványos Oriontól balra, az éjszaka későbbi részében balra felfelé, kinyújtott kezünkön közel kétarasznyira található.

Az úgynevezett radiáns jelenség során a meteorok látszólag az égbolt egy pontjáról érkeznek. Ez a perspektivikus hatás következménye - az egymással párhuzamosan repülő szemcsék látszólag a végtelenből, egy pontból indulnak, akárcsak az egymással párhuzamos vasúti sínek.

A meteorok megfigyelése szabad szemmel végezhető tevékenység. A sikeres észleléshez szükséges fontos körülmény a sötét égbolt. Míg kivilágított nagyvárosokból hosszú órák alatt is csak egy-két meteort láthatunk, sötét ég alól ugyanennyi idő alatt több tucat hullócsillagot pillanthatunk meg. Próbáljunk tehát minél messzebb kerülni a zavaró fényforrásoktól. A Geiminida egy megbízható meteorraj, derült idő esetén, a városoktól távol minden évben sok hullócsillagot ad - azonban ennek megfigyeléséhez vastag öltözet is szükséges. A legjobb rétegesen felöltözve, egy vagy két hálózsákba bújva kifeküdni a szabadba.

A Geminida-meteorraj eredetét tekintve kilóg társai közül. Míg a többi meteoráramlatot, mint például a nyári Perseidákat üstökösmagok szórták szét útjuk mentén, a Geminidák szülőégiteste a Phaeton nevű kisbolygó. Elképzelhető, hogy valóban egy aszteroida darabjai lének be decemberben a Föld légkörébe - de az is lehet, hogy a Phaeton egy inaktív üstökös. Egykor intenzív anyagkibocsátást produkált, létrehozva a meteorrajt is - de ma már nyugodt a felszíne, nem növeszt kómát és csóvát, ezért úgy fest, mint egy kisbolygó.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://boksuli.blog.hu/api/trackback/id/tr184960531

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása