Schönbrunn, Graben, Stephansdom, szecesszió... csupa kellemes és szép dolog, ami eszünkbejut a sógorok fővárosáról. Bécs valóban gyönyörű, és élhető város, de ez nem volt mindig teljesen így: mikor az ipari forradalom elérte Németországot és Habsburg-birodalmat, a város lakossága 1850 és 1910 között évente átlagosan 25 000 fővel (!) nőtt, félmilliósról 2,1 milliósra. Hiába épült fel a Ring és a Gürtel, a vízvezeték az Alpokból, a városi vasút, és rengeteg bérház, ennyi embernek egyszerűen képtelenség volt lakást biztosítani-maradtak az ágybérletek, a Hitler-kutatásokból ismert férfiszállások.
Az első világháború után uralomra került szociáldemokrata ország-és városvezetés fő céljául tűzte ki a bécsi lakáshelyzet rendezését. 1920 és 1934 között 65 000 lakást építettek, 220 000 fő részére. Ezek nagy részét különböző elnevezésű Hofokban alakították ki, amit munkásmozgalomhoz köthető személyekről neveztek el. A legnagyobb, és építészetileg is a legjellegzetesebb, a XIX. kerületben található Karl-Marx Hof. A háború után a közösségi lakásépítés folytatódott, sőt ma is tart: 2008-ban adtak át egy 2000 lakásos passzívházat. Bécs városának 220 000 bérlakása van, összesen 500 000 lakóval...
Az 1325 lakásos, 5500 lakosú épületet Otto Wagner tanítványa, Karl Ehn tervezte. A kapuzat alkotta dísztérhez két keret csatlakozik, amiben parkokat alakítottak ki, valamint itt helyezék el a közösségi intézményeket: oldalanként egy-egy óvodát és fürdő-mosodát (a lakásokban eredetileg nem volt fürdőszoba). A földszinten ma is mosógépek működnek, az emeleteken a fürdőkádak helyén ma "Waschsalon" néven múzeum és kultúrterem található. Kialakítottak továbbá egy anyavédelmi otthont, ifjúsági központot, könyvtárat, postát, fogorvosi rendelőt, kávéházat, valamint 25 üzlethelyiséget. Az alaprajzon jól látszik, milyen óriási méretű az épület- 1100 méterével ez a világ leghosszabb lakóháza.
A másik oldalon éppen mélygarázst építenek, de így is jól érzékelhető, hogy az épület monumentalitásában a Hofburggal vetekszik. A kapuk felett a művelődést, a szabadulást, az anyaságot, és az egészséget szimbolizálható szoboralakok láthatók.