Lengyelország délkeleti részén található egy kis falu Zalipie, amely egy bájos hagyománynak ad otthont. Több mint 100 évvel ezelőtt a faluasszonyai elkezdtek gyönyörű motívumokat festeni a házak falára. Mára szinte már az egész falu kivirult a bonyolult, élénk mintáktól.
Bár senki sem teljesen biztos benne, hogy pontosan miért és mikor kezdődött ez a hagyomány, vélhetőleg kezdetben szennyeződéseket, hibákat akartak elfedni a belső terekben a motívumokkal. A kis faluban gyorsan híre ment és nem sok kellett hozzá, hogy a házakat kívülről is festményekkel szépítsék meg. A képeket láttán, arra gondolhatunk, hogy az asszonyok között egy barátságos verseny kezdődött, hogy kinek a legszebb az otthona. Vannak olyan udvarok ahol szinte már minden mozdítható tárgyat lefestettek.
1948 óta minden évben megrendezésre kerül egy verseny húsvét környékén, amelyen a helyi festők (ma már férfiak is, de főleg nők) versenyeztethetik alkotásaikat.
A falu egyik lakosa volt Felicja Curyłowa (1904 – 1974), aki kis híján megszállottja lett ennek a hagyománynak és a házának szinte minden felületét festményekkel borította. Azért, hogy megőrizzék házát múzeummá alakították.
Annak ellenére, hogy a bámulatos festmények nem a turisták miatt készültek ma már egyre többen látogatnak el a kis faluba.